Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čára asistenční

ČÁRA  - A PROČ PUDL JAKO ASISTENT?

Čára je velmi hravý pes, tím se zjednudušuje její výcvik, který je na hře založen.Svou velikostí vyhovuje našim požadavkům na "asistenta" pro malou slečnu :-D

K výcviku používám pozitivní motivaci - pamlsky, clicker, hračky, přetahovadlo.....

 obr-378.jpg

obr-377.jpg

ASISTENČNÍ   PES

Nejčastěji používané plemeno je labradorský retrívr, zlatý retrívr nebo flat couted retrívr, ale my jsme se rozhodli pro PUDLA. A protože klientkou je mladá slečna, rozhodli jsme se pro ráz střední pudl. Pudli jsou psi, kteří jsou velmi dobře adaptabilní a rádi pracují pro „svého“ člověka, navíc mají tzv. měkký stisk tlamy a tak nehrozí, tak jako u jiných plemen, poškození „podávané“ věci. Navíc má pudl velmi specifickou srst, která nelíná, pejsek se dá upravit stříháním a tak pokud majitel potřebuje, dá se pejsek ostříhat pro snadnou údržbu velmi nakrátko.

Chci Vás seznámit s
s asistenčním a terapeutickým psem, vzhledem k tomu, že se pudlové začínají k tomuto zaměření používat.

Výcvik psa se řídí potřebami klientů a fyziologickými schopnostmi psa. Pokud  vybíráme psa pro klienta, musíme vzít v úvahu také životní styl, potřeby a „náturu“ člověka. Pes i člověk by měli mít podobnou povahu, tak aby si „sedli“.

Pes může v mnoha případech samoobslužnosti nahradit osobního asistenta, či rodinného příslušníka při pomoci klientovi.

Asistenční pes se cvičí tzv. „na míru“ – na potřeby klienta. Tělesně postižený člověk se díky asistenčnímu psu stává samostatnějším a nezávislejším na okolí. U těchto psů se klade důraz na „aport“, psík musí být opravdu aportér od přírody, protože výcvik je založen právě na tomto prvku. Psi se učí otvírat a zavírat zásuvky, dveře, lednici, pračku, učí se rozsvěcet i zhasínat světla, zapínat i vypínat počítač, podávat všechny předměty,které člověku upadnou z vozíku na zem /tužka, ovladač na televizi, papír, mince, kancelářská sponka apod. a mimo jiné i třeba vrátit ruku zpět na ovladač elektrického vozíku/, je schopen se naučit pomáhat člověku při oblékání i při svlékání a další dovednosti, které se řídí právě potřebou klienta.

Výcvik psa asistenčního se obecně považuje za nejnáročnější. Psi si musí osvojit mnoho dovedností a úkonů, kterými člověku usnadňuje každodenní samoobslužnost.

 

U všech psů,kteří mají účinně a dlouhodobě pomáhat postiženému člověku,musí být naprosto zdravý a vyrovnaný jedinec. I proto psi procházejí úzkým výběrem /veterinární vyšetření, povahové testy, praktické zkoušky v integračních zařízeních…./

 

 A tady vám představuji ČÁRU, budoucího psa asistenta na pár fotografiích ..... více ve fotogalerii

obr-403.jpg

 

obr-401.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a